ČeštinaEnglish

 

Platnost všech průkazů pro osoby se zdravotním postižením končí nejpozději 31. prosince 2015. Na kontaktních pracovištích Úřadů práce probíhá od 1. 4. 2015 výměna dosavadních průkazů, je třeba si ji zajistit, abyste i nadále mohli využívat benefity a nároky, které vám z jejich vlastnictví vyplývají. Není samozřejmě nutné jít si vyřizovat průkaz ihned, pokud jeho platnost nekončí v nejbližší době, ale určitě je dobré nenechat vše na poslední chvíli. Pro účely vydání nového průkazu si s sebou na Úřad práce (ÚP) vezměte platný průkaz OZP, aktuální fotografii (rozměr 35 mm x 45 mm) a občanský průkaz.

Pokud jste držitelem průkazu mimořádných výhod vydaného obecním úřadem do konce roku 2011 nebo dočasného průkazu OZP, musíte před samotnou výměnou podat „Žádost o přechod nároku na průkaz OZP“. Až poté vám bude průkaz vydán. 

V případě, že vám ÚP ČR přiznal průkaz OZP po 1. 1. 2014, nemusíte vyplňovat žádnou žádost. Stačí, abyste podepsali příslušný formulář, který dostanete na přepážce.

Požadavek na výměnu parkovacích průkazů OZP s výměnou průkazů pro osoby se zdravotním postižením je neoprávněný, přestože některé úřady ji v rozporu se zákonem požadují.