ČeštinaEnglish

 

DSC 0566

Jako správná patriotka vám v prvním díle letního seriálu s tipy na výlet doporučím něco z mojí domoviny, z Horních Počernic. Konkrétně ze Chval.

Za odpolední výlet rozhodně stojí Chvalský zámek a jeho okolí. Původně gotická tvrz, o níž se poprvé dozvídáme z písemností pocházejících z počátku 15. století, byla ve století 18. přestavěna na zámek. Zámek a přilehlý dvůr pak střídal majitele i využití, až byl v roce 1950 předán do rukou Československých státních statků. A jako na neudržovaném statku to tam v té době vypadalo. Jako dítě jsem kolem zámeckého dvora chodila do školy a pamatuji si, jak jsem se tam bála. Všechno bylo zdevastované, zatlučené prkny. Naštěstí osud zámku nebyl počernickým lhostejný. Hlavním městem Prahou byl Chvalský zámek předán do správy Horních Počernic a v roce 2003 byly dokončeny opravy. Od té doby je opět důstojnou dominantou Chval a celé Prahy 20.

Chvalský zámek bohužel není natolik zachovalý, aby nabízel kompletní původní interiéry, ale v jeho citlivě zrekonstruovaných sálech a místnostech jsou pořádány zajímavé výstavy a akce. Využít můžete také prohlídku s průvodcem a řadu akcí připravených na míru rodinám s malými dětmi, při kterých vás zámkem provedou víly, princezny a rytířové. Zvýhodněné vstupné pro držitele ZTP a ZTP/P je 40,- Kč. Informace o otevíracích hodinách a aktuálním programu naleznete na webových stránkách www.chvalskyzamek.cz. V době letních prázdnin můžete navštívit například výstavu hlavolamů, na které se seznámíte i s údajně největším a nejtěžším hlavolamem u nás. Těšit se můžete také na výstavu současného umění Nepálu a obrazy Vladislava Kasky.

A jak je na tom zámek s přístupností? Přesný popis vstupu, výtahu a vnitřních prostor zámku najdete na stránkách www.presbariery.cz, a abyste nemuseli ve stovkách popsaných objektů hledat, klikněte rovnou sem

V nejbližším okolí zámku je několik možností občerstvení. Restaurace Mondi nabízí prostorný interiér a hodí se, když chcete zajít na kafíčko a palačinku (ale taky vaří). Bohužel, ačkoliv se snažili o úpravu toalety, pro většinu vozíčkářů bude nepoužitelná. Jak je pro vás tato restaurace přístupná můžete zjistit kliknutím na název restaurace.

Chutné jídlo, domácí nápaditě upravené těstoviny, pizzy a saláty nabízí restaurace La Trattoria Turbanti. Bohužel nenabízí přístupnou toaletu a její interiér je členitý stupni a stísněný. Nicméně najíst se zde můžete také na příjemné a přístupné zahrádce s výhledem na zámek a přilehlý areál. Pro podrobné informace klikněte na název restaurace.

V přístupnosti jedničkou v okolí je restaurace Sezóna. Najdete ji v bývalých hospodářských budovách hned vedle zámku. Na toaletu se rozhodně dostanete, i když zařizovací předměty hrají do karet spíše těm vyšším z nás. Kvalitu kuchyně jsem bohužel ještě nevyzkoušela, takže je to na vás (dejte mi  vědět, zda vám tam chutnalo). Pokud se chcete podívat, jak to v Sezóně vypadá s přístupností, opět klikněte na její název.

A jak se do areálu Chvalského zámku dostat? Letos v létě rozhodně nechejte doma osobní vozy. Probíhá totiž rozsáhlá rekonstrukce ulice Náchodská, která je jedinou přístupovou cestou na parkoviště, které se nachází u zámku. Zvolte raději MHD. Ze stanice metra B Černý Most se můžete směr Horní Počernice vydat autobusy 141, 222, 223 a 224. Informace o přístupných spojích najdete na stránkách www.dpp.cz, využít můžete i vyhledávač bezbariérového spojení z vámi zvoleného místa. Vystupovat budete na zastávce „Chvaly“ (pozor, zastávka je na znamení). Kudy dál poznáte okamžitě, protože budete mít celý zámecký areál jako na dlani.

Příjemné letní výletování vám přeje Jarka.

.